Warning: html_entity_decode(): charset `CP-1250' not supported, assuming utf-8 in /data/www/instalaterstvi-instalateri_cz/www/engine/modules/functions.php on line 823 Warning: html_entity_decode(): charset `CP-1250' not supported, assuming utf-8 in /data/www/instalaterstvi-instalateri_cz/www/engine/modules/functions.php on line 834 Instalatéři slovník pojmů » Instalatérství, Instalatéři, nonstop, Pohotovost, Praha, Kladno, čištění odpadu

Slovník pojmů - Instalatéři


Koupelna

 

 je místnost v lidském obydlí, která slouží pro provádění hygienických úkonů. Typická koupelna obsahuje vanu, nebo také sprchový kout a umyvadlo. Vlivem západního trendu se také v koupelnách může objevit záchod a bidet. K elektrickým spotřebičům objevujícím se v koupelně patří převážně pračka.

Umyvadlo

 

 je zařízení koupelny, které se používá k umytí rukou (například po návštěvě záchodu). Umyvadlo může být zabudováno do různých desek nebo skříněk. Výhodou tohoto řešení je větší odkládací plocha, což je velmi výhodné na veřejných záchodech. Zakrytí připojovacích armatur se řeší keramickým krytem (polosloupem). Nejčastějším materiálem je keramika. Umyvadla mohou být zavěšená (umisťují se 800-850 mm nad podlahou pomocí hmoždinek, šroubů, konzol nebo rámů) nebo vestavěná. Napojení na kanalizaci je přes zápachovou uzávěrku, která se usazuje ihned za odtokovým otvorem umyvadla.

Záchod záchodové mísy či WC

 

(z anglického water closet), toaleta (z francouzského toilette) či také česky hovorově hajzl (z německého Häusl – záchod) je zařízení určené pro vylučování lidských tělesných odpadů, zejména moči a stolice (výkalů), a pro jejich ukládání (tzv. suchý záchod), odvod (splachovací záchod) nebo i zpracování (chemický záchod). Slovo záchod může označovat samotné zařízení nebo i samostatnou malou stavbu nebo místnost, v níž se nachází.

Bidet je nízko umístěným typem umyvadla uzpůsobeným pro omývání vnějšího genitálu a análního otvoru.

Vodovodní baterie je spojená dvojice kohoutků na teplou a studenou vodu.

Zvon

 

 (někdy též instalatérský zvon) bývá podle svého charakteristického tvaru také označován ruční pryžový nástroj sloužící pro prošťuchování ucpaných odpadů při kanalizaci vody v domácnostech. Tyto pryžové zvony se svého času používaly pro zcela jiný účel, totiž coby tzv. dusítka žesťových hudebních nástrojů v jazzové hudbě. Jednalo se o hráčovo manuální tlumení zvuku nástroje speciálním nástrojem - dusítkem.

Instalatérské Kleště jsou nástrojem k uchopování a stlačování předmětů, založené na principu oboustranné páky. Příbuzným nástrojem kleští jsou nůžky.